Bøger, som nævner Afskrivningsloven § 41

Lærebog om indkomstskat (20. udg.)
Forfattere: Jane Bolander, Liselotte Madsen, Anders Nørgaard Laursen og Inge Langhave Bolander
Udgivelsesdato: 22. aug 2023
DJØF Forlag

Indtægter og udgifter vedrørende immaterielle aktiver

- Side 664 -

...regel, hvorefter udgifter til erhvervelse af knowhow eller patentrettigheder i tilknytning til den skattepligtiges erhverv i stedet for at afskrives efter § 40, stk. 2, kan fradrages fuldt ud i det indkomstår, hvori udgifterne er afholdt. Det samme gælder udgifter til erhvervelse af licens- eller brugsrettigheder til knowhow eller patentrettigheder.

Læs på Jurabibliotek



Historie og generelle bemærkninger

- Side 665 -

...Foreligger der næring, sker beskatningen efter SL § 4, jf. § 5 a og AL § 50, hvorimod reglerne om spekulationsbeskatning ikke gælder for disse aktivtyper, jf. AL § 50 modsætningsvis. Modstykket til beskatningen af fortjeneste og tab er, at erhververen kan fradrage eller afskrive købesummen i sin skattepligtige indkomst, jf. AL §§ 40-41 og kap. 10, 3.6.4.

Læs på Jurabibliotek



Opgørelse af fortjeneste og tab – den tidsmæssige placering

- Side 674 -

...i den periode, hvor vederlaget var skattefrit for sælger og ikke-afskrivningsberettiget for køber, kan medregnes ved avanceopgørelsen. Hvis udgifter til erhvervelse af knowhow eller patentrettigheder er fratrukket fuldt ud i indkomstopgørelsen, medregnes afståelsessummen fuldt ud i den skattepligtige indkomst i afståelsesåret, jf. AL § 41, stk. 2.

Læs på Jurabibliotek