Bøger, som nævner Aftaleloven § 36

Konkurrenceklausuler

- Side 478 -

...samme følge af almindelige retsgrundsætninger uden særlig aftale. For så vidt angår perioden efter ansættelsesforholdets ophør kan konkurrenceklausuler medføre en urimelig begrænsning i arbejdstagerens erhvervsmuligheder. Der kan da evt. blive tale om at tilsidesætte aftalen helt eller delvis efter aftalelovens §§ 36 og 38 samt FUL § 18 og § 18 a.

Læs på Jurabibliotek

(...)

Generalklausulen i aftalelovens § 36 kan generelt bruges til at korrigere urimelige aftalevilkår.

Læs på Jurabibliotek



Kundeklausuler

- Side 480 -

...opsigelsestidspunktet. Forpligtelsen gælder endvidere kun i forhold til kunder mv., som funktionæren selv har haft erhvervsmæssig kontakt med hos sin tidligere arbejdsgiver, og i forhold til øvrige kunder mv., som arbejdsgiveren ved særskilt, skriftlig meddelelse inden opsigelsen har ladet været omfattet af forpligtelsen. I øvrigt finder aftalelovens § 36 anvendelse.

Læs på Jurabibliotek



Jobklausuler

- Side 484 -

...arbejdsgiver. Kap. 4 gennemgår resultatet af den høring, Beskæftigelsesministeriet i januar 2010 gennemførte blandt et bredt udvalg af organisationerne på arbejdsmarkedet. Der er fortsat stor variation i vurderingen af jobklausulernes udbredelse, og det er ikke muligt at sige noget konkluderende om det faktiske niveau eller udviklingen siden lovens ikrafttræ-

Læs på Jurabibliotek



Kollektiv overenskomst og individuel aftale

- Side 515 -

...ret på overenskomsten. En individuel ansættelsesaftale med en uorganiseret arbejdstager, der hjemler ringere løn end overenskomsten, er således gyldig i det individuelle forhold (men selve det at indgå aftalen er et overenskomstbrud over for lønmodtagerorganisationen, jf. foran). I grove tilfælde kan aftalen dog være ugyldig efter aftalelovens § 36.

Læs på Jurabibliotek