Bøger, som nævner Aftaleloven § 38c

Urimelige aftaler, aftalelovens § 36

- Side 194 -

...forbrugeraftaler tilføjet aftaleloven §§ 38 a-38 d, som understreger anvendeligheden af § 36 ved forbrugeraftaler, jf. specielt § 38 c. Reelt ændrede indførelsen af §§ 38 a-d meget lidt ved retstilstanden i Danmark, men det har en pædagogisk funktion, at de retlige synspunkter står i aftaleloven. Aftalelovens §§ 38 a-d behandles nedenfor i afsnit 4.10.3.

Læs på Jurabibliotek


Særlige regler om forbrugeraftaler

...1, at lovens § 36, stk. 1 også gælder for forbrugeraftaler. Endvidere fremgår det af stk. 1, 2. pkt., at hvis det vil være stridende mod hæderlig forretningsskik og bevirke en betydelig skævhed i parternes rettigheder og forpligtelser til skade for forbrugeren at gøre et aftalevilkår gældende, så gælder de i § 36, stk. 1, nævnte retsvirkninger også,

Læs på Jurabibliotek


(...)

- Side 195 -

...forbrugeraftaler, dog med den ændring, at der ikke ved bedømmelsen af de forhold og omstændigheder, som er nævnt i § 36, stk. 2, herunder vilkår i andre aftaler, som hænger sammen med den pågældende aftale, kan tages hensyn til senere indtrufne omstændigheder til skade for forbrugeren med den virkning, at aftalen ikke kan tilsidesættes eller ændres.

Læs på Jurabibliotek