- Side 68 -
Luftkaptajner, trafikpiloter og co-piloter er, jf. Østre Landsrets dom af 26. februar 2008 (B-0730-07), heller ikke funktionærer. Se også U 2013.2915 ØL, der fastslog, at kaptajnen og styrmanden på passagerfly ikke ved en konkurs var berettiget til minimalerstatning efter funktionærlovens § 3.
- Side 103 -
...forhold, der ikke er nævnt i kontrakten, reguleres via funktionærloven. Det gælder også efterfølgende ændringer af funktionærloven, jf. U 1985.1082 SH om fratrædelsesgodtgørelse. Er der allerede i aftalen bestemmelser om opsigelsesvarsler, vil særreglen i funktionærlovens § 3, stk. 1, om minimalerstatning ikke kunne betragtes som »øvrige forhold«.
- Side 104 -
...tilsigtet at lade de retlige forhold for elever så vidt muligt være de samme, som var fastlagt i de love, der gjaldt for færdiguddannede, herunder funktionærloven. Det indebar konkret, at den pågældende elev i forbindelse med virksomhedens konkurs fik medhold i et krav om 3 måneders minimalerstatning i konkursboet i medfør af funktionærlovens § 3.
(...)
- Side 105 -
...tilkendt minimalerstatning. Højesteret fandt herefter, at E i den foreliggende sag havde krav på yderligere kompensation, som passende kunne fastsættes til 15.000 kr. Højesteret ændrede herved landsrettens dom af 19. juni 2012 Simon Nedergaard-Holm m.fl.: Arbejdspladsens kommenterede love − erhvervsuddannelsesloven, 5. udg. (2010), s. 195-97 og 251-53.