- Side 210 -
...luftfartøjer,22. Undtagelsen gælder alle skibe og luftfartøjer, der er optaget i et nationalt register. For Danmarks vedkommende omfatter dette skibsregistret, fartøjsfortegnelsen, skibsbygningsregistret og luftfartøjsregistret. køb af værdipapirer, salg som led i en tvangsfuldbyrdelse eller ved rettens foranstaltning samt forbrugerkøb, jf. købelovens § 4 a.
- Side 218 -
...erhvervet til privat brug.2323. Giuliano og Lagarde (1980), side 23, og Forslag nr. 8 af 6. februar 1984 til Romkonventionslov, bemærkninger til konventionens artikel 5. Definitionen svarer til definitionen i den danske forbrugerlovgivning, jf. købelovens § 4 a og forbrugeraftalelovens § 1, stk. 2, som bygger på den EU-retlige forbrugerregulering.
(...)
...alene har betydning for købelovens anvendelsesområde. Forbrugerkøb af levende heste må derfor fortsat antages at være omfattet af Romkonventionens artikel 5.2424. Se U 2024.2140 V, hvor en forbrugers køb af en levende hest blev anset for en forbrugeraftale efter voldgiftslovens § 7, stk. 2, på trods af den nye undtagelse i købelovens § 4 a, stk. 8.