Bøger, som nævner Ligebehandlingsloven § 4

Bemærk, at § 4 blev ændret efter bogens udgivelsesdato. Se i forarbejderne til § 4, om det har en betydning.

Godtgørelse ved chikane og seksuel chikane

- Side 292 -

Bestemmelsen supplerer de øvrige bestemmelser i dansk ret om sexchikanechikane, jf. navnlig erstatningsansvarslovens § 26566566. Lovbekg. nr. 885 af 20.9.2005. om godtgørelse for tort og § 4 i lov om ligebehandling af mænd og kvinder med hensyn til beskæftigelse mv. for så vidt angår forholdet mellem arbejdsgiver og ansat.

Læs på Jurabibliotek


(...)

- Side 293 -

...et afhængighedsforhold mellem ofret og chikanøren, der kan sammenlignes med forholdet mellem arbejdsgiveren og den ansatte, jf. herved den nævnte bestemmelse i ligebehandlingslovens § 4. Der kan være tale om lærere i forhold til elever, læger eller andet sundhedspersonale i forhold til patienter eller institutionsansatte i forhold til anbragte mv.

Læs på Jurabibliotek

(...)

Som følge af, at der, jf. ovenfor, skal være tale om et afhængighedsforhold mellem de pågældende, der kan sammenlignes med forholdet mellem arbejdsgiver og ansat, forudsættes det, at hidtidig retspraksis efter ligebehandlingslovens § 4 tillægges væsentlig vejledende betydning ved fastlæggelsen af grænserne for den retsstridige adfærd.

Læs på Jurabibliotek