Bøger, som nævner Lov om Klagenævnet for Udbud § 12

Opsættende virkning

- Side 810 -

...Hansen, Mette og Kirsten Thorup: »Standstill og opsættende virkning i udbudsretten«, U.2010B.303, og med en opdatering der indeholder seneste praksis, samt ændringer som udbudsloven har medført, se Høegh, Katja og Kirsten Thorup: »Standstill og opsættende virkning indenfor udbudsretten – endnu engang«, U.2016B.403. Der er kun automatisk opsættende

Læs på Jurabibliotek


(...)

- Side 811 -

...mellem offentliggørelsen af en profylaksebekendtgørelse og indgåelsen af kontrakten, fremgår. Med udbudsloven blev § 12, stk. 2, i lov om Klagenævnet for Udbud ændret,28102810. Jf. § 197, nr. 19, i udbudsloven. således at den automatisk opsættende virkning også indtræder for klager vedrørende profylaksebekendtgørelse indgivet i fristen på de ti dage.

Læs på Jurabibliotek


(...)

- Side 812 -

...lov om Klagenævnet for Udbud. – dette er ikke nærmere præciseret i lovgivningen eller i forarbejderne hertil. Klagenævnets praksis lægger sig op ad den EU-retlige praksis, som der derfor redegøres for i det følgende.28152815. Se også Høegh, Katja og Kirsten Thorup: »Standstill og opsættende virkning indenfor udbudsretten – endnu engang«, U.2016B.403.

Læs på Jurabibliotek


(...)

- Side 816 -

...procurement/REFIT evaluation, SWD(2017) 13 final, s. 25-26. For en liste med kendelser, hvor der er tillagt opsættende virkning, se Jakobsen, Peter Stig, Sune Troels Poulsen og Simon Evers Hjelmborg: EU Udbudsretten – Udbudsloven, Forsyningsvirksomhedsdirektivet, Koncessionsdirektivet, 3. udg., Jurist- og Økonomforbundets Forlag, København 2016, s. 627, fn. 83.

Læs på Jurabibliotek