Bøger, som nævner Planloven § 47

Betydningen af planlægningen for ekspropriationsanlægget

- Side 141 -

...byzone må betragtes som en forberedelse til den efterfølgende ekspropriation, jf. herved ekspropriationshjemlen i planlovens § 47, må der ved erstatningsfastsættelsen ses bort fra arealets ændrede zonestatus.« Da det var ubestridt, at der ikke var knyttet forventningsværdi til arealet, blev erstatningen fastsat efter arealets værdi som landbrugsjord.

Læs på Jurabibliotek


Lokalplanen lægges til grund ved erstatningsfastsættelsen

...betydning, hvis lokalplanlagte arealer eksproprieres på andet grundlag end planloven, eksempelvis til vejformål eller anden infrastruktur. Erstatningsudmålingen for et lokalplanlagt areal vil normalt skulle ske efter samme principper, uanset på hvilket grundlag ekspropriationen sker, og uanset hvem der forestår ekspropriationen (kommunal eller statslig).

Læs på Jurabibliotek


(...)

- Side 142 -

...boliger eller erhverv, hvorfor der ikke på samme måde som ved lokalplaner er sikkerhed for de fremtidige udnyttelsesmuligheder. I disse tilfælde blev der derfor også normalt taget udgangspunkt i en enhedserstatning pr. m2. Det gør sig fortsat gældende, når erstatningen skal udmåles på grundlag af kommuneplanen, eksempelvis når der skal betales erstatning

Læs på Jurabibliotek



Opgørelse af en eventuel forventningsværdi

- Side 159 -

...var grundlag for differentiering af erstatningen inden for de to etaper, men som dog forhøjede erstatningen for arealerne i anden etape til 90 kr. pr. m2, bl.a. på baggrund af et under sagen gennemført syn og skøn (Retten i Hillerøds dom af 9. februar 2012 i BS 2-2077-2080/2009). En sådan differentiering må dog forudsætte, at der er fastsat egent-

Læs på Jurabibliotek