Bøger, som nævner Retsplejeloven § 243

Kompetence inden for Bruxelles I-forordningens og Luganokonventionens område

- Side 40 -

...sagsøges ved retten på det sted, hvor skadetilføjelsen er foregået eller vil kunne foregå. Bestemmelsen svarer således til den i Danmark længe gældende regel om deliktsværneting (fornærmelsesværneting), jf. retsplejelovens § 243, der fortsat anvendes over for processuelle udlændinge, der ikke har bopæl i et EU-land eller i Norge, Island eller Schweiz.

Læs på Jurabibliotek


(...)

- Side 42 -

...erstatning for en afledt følge af kontraktlig misligholdelse (manglende betaling). Hjemlen burde snarere være søgt i art. 5, nr. 1 [nu art. 7, nr. 1], jf. Lookofsky i UfR 1993 B s. 310f. Om kontrakt/deliktsgrænsen, hvis sagsøgte ikke har bopæl inden for EU/Luganoområdet (retsplejelovens §§ 242 og 243), sml. UfR 1983.1038 H (1984 B 61) og 1985.904 H.

Læs på Jurabibliotek



Kompetence uden for Bruxelles I-forordningens og Luganokonventionens område

- Side 44 -

...retsplejelovens § 243. Denne regel om »deliktsværneting« er af ældre dato og er blevet anvendt i produktansvarssammenhæng, jf. UfR 1980. 237 V og sml. UfR 1983.1038 H (1984 B s. 61). Om EF-domstolens fortolkning af den dertil svarende art. 7, nr. 2, i Bruxelles I-forordningen og om grænsen mellem værneting i kontrakt og delikt, se afsnit 2.2.1 ovenfor.

Læs på Jurabibliotek