Bøger, som nævner Retsplejeloven § 718a

Sagsbehandlingstiden

- Side 128 -

...tiltalerejsning fastlægger, at også adfærdsklagesager skal afgøres inden rimelig tid. Ved fastsættelsen af, hvad der forstås ved rimelig tid, kan der f.eks. tages hensyn til interne målsætninger for sagsbehandlingstiden, om det er en sag, der kræver tidskrævende undersøgelser, og forholdet mellem Politiklagemyndighedens ressourcer og arbejdsopgaver.

Læs på Jurabibliotek



Sagsbehandlingstid i straffesager

- Side 153 -

...tiltalerejsning ikke er truffet, eller der ikke er anmodet om retsmøde med henblik på sagens behandling som tilståelsessag i medfør af § 831 inden 1 år og 6 måneder efter det tidspunkt, hvor politiet har gjort sigtede bekendt med sigtelsen. Disse bestemmelser gælder også i straffesager mod politipersonale, idet omfang den pågældende er blevet sigtet.

Læs på Jurabibliotek

(...)

Underretningsforpligtelsen i retsplejelovens § 718 a, stk. 2, retter sig i øvrigt kun mod den sigtede, og ikke mod andre implicerede i sagen.

Læs på Jurabibliotek