Bemærk, at § 12 blev ændret efter bogens udgivelsesdato. Se i forarbejderne til § 12, om det har en betydning.
- Side 364 -
...og modregne et sådant underskud i skattemæssigt overskud optjent i et efterfølgende indkomstår. For selskaber gælder der dog den væsentlige begrænsning, at hvis et selskabs overskud overstiger ca. 9,5 mio. kr. (2024), kan skattemæssige underskud fra tidligere indkomstår alene modregnes i 60 pct. af den del af overskuddet, der overstiger 9,5 mio. kr.
- Side 382 -
selskab (grenspaltning), således at det indskydende selskab ikke ophører ved spaltningen, bevarer det indskydende selskab retten til fradrag for uudnyttet skattemæssigt underskud i egen fremtidige indkomst efter de herom gældende regler i selskabsskattelovens § 12.
- Side 383 -
...underskud i perioden fra tilførselsdatoen og indtil den dag, hvor tilførslen er vedtaget i alle de deltagende selskaber samt fusionsskattelovens § 8, stk. 8, vedrørende kildeartsbegrænsede tab. Derimod bevarer det indskydende selskab retten til fradrag for uudnyttede skattemæssige underskud i egen fremtidige indkomst, jf. selskabsskattelovens § 12.