Bøger, som nævner Straffeloven § 82

Bemærk, at § 82 blev ændret efter bogens udgivelsesdato. Se i forarbejderne til § 82, om det har en betydning.

Tiltaltes alder

- Side 537 -

Tiltaltes alder kan også anses for at være en formildende omstændighed ved straffastsættelsen, hvilket følger direkte af reglerne i straffelovens § 82, nr. 1 og 2. Derimod synes alderen ikke at have betydning for spørgsmålet om frakendelse af førerretten, jf. pkt. 2.2 og 2.5 under kommentaren itl § 126, stk. 2.

Læs på Jurabibliotek



Langvarig sagsbehandling

- Side 544 -

...bestemmelser. Det er ikke en betingelse, at artikel 6, stk. 1, i Den Europæiske Menneskerettighedskonvention kan anses for krænket. Det er som altovervejende hovedregel alene straffen og ikke frakendelsen, som udmåles mildere end sædvanligt. Se nærmere kommentaren til § 125, indledende bemærkninger pkt. 5.4. og kommentaren til § 126, stk. 2, pkt. 2.4.

Læs på Jurabibliotek

(...)

...ukompliceret straffesag, og Højesteret fandt, at sagsbehandlingstiden ved byretten – uden at det beroede på T’s forhold – i så væsentligt omfang havde oversteget det rimelige, at T burde kompenseres herfor i medfør af straffelovens § 82, nr. 13, og § 83, 2. pkt., og princippet i disse bestemmelser. Dette gjaldt, selv om der ikke måtte foreligge en krænkelse

Læs på Jurabibliotek


(...)

- Side 546 -

...ikke, at sagsbehandlingstiden forud for sagens fremsendelse til retten og ved byretten på i alt 1 år og 7 måneder (hvoraf en forsinkelse på 3 måneder skyldtes T’s forhold) havde oversteget det rimelige i så væsentligt omfang, at T burde kompenseres herfor i medfør af straffelovens § 82, nr. 13, og § 83, 2. pkt., og princippet i disse bestemmelser.

Læs på Jurabibliotek