Bøger, som nævner Udbudsloven § 136

Bemærk, at § 136 blev ændret efter bogens udgivelsesdato. Se i forarbejderne til § 136, om det har en betydning.

Udelukkelse af virksomheder

- Side 252 -

Som udgangspunkt finder udelukkelsesgrundende i udbudslovens §§ 135-137 (se herom i kapitel 13) ikke anvendelse, da de befinder sig i udbudslovens afsnit II.

Læs på Jurabibliotek

(...)

...ordregiveren forud for udbuddet, opnår en fordel frem for de øvrige tilbudsgivere, og dermed at der sker et brud på ligebehandlingsprincippet, eller for at undgå, at et udbud tilrettelægges, så det alene er muligt for én virksomhed at byde på kontrakten. Principperne i udbudslovens § 136 om inhabilitet finder derfor også anvendelse efter light-regimet.

Læs på Jurabibliotek

(...)

...C-226/04 og C-228/04, La Cascina, pr. 22, der anfører, at bestemmelsen om de frivillige udelukkelsesgrunde fastlægger »... grænserne for medlemsstaternes muligheder, således at disse ikke kan fastsætte andre udelukkelsesgrunde end de heri anførte«. C-538/07, Assitur, pr. 20, C-213/07, Michaniki, pr. 43, C-74/09, Bâtiments et Ponts Construction, pr. 43.

Læs på Jurabibliotek